Awards

Gold -Best Documentary

Order of                         Australia                     Association

Media Award

DRAMA CREDITS:  Sound Recordist
 

The Dingles Down Under 1 x 90 min for Yorkshire Television.
Second Unit on Wild Side 50min series for ABC Television Sydney Australia
Casualty 2 x 60min for BBC Television
Wet 1 x 90min for ABC Television Sydney Australia
GP 50min series for ABC Television Sydney Australia
Monologues 30min series for ABC Television Sydney Australia
After the Beep 30min series for ABC Television Sydney Australia
Three Men and a Baby Grand 30 min series for ABC Television Sydney Austra;ia
 

AWARD-WINNING PROGRAM CREDITS:  Sound Recordist

 

SO HELP ME GOD
AFI Award - Best Documentary 1994
Law Society Award
Golden Walkey Award nominee
AIDS IN THE ARTS
Emmy Award - Best Documentary USA
THE BURNING PIANO - A PORTRAIT OF PATRICK WHITE
ACS Golden Tripod Award - Best Dramatised Documentary 1992
COP IT SWEET
AFI Award - Best Television Documentary
TV Logie Award - Best Documentary
United Nation Media Peace Prize
Law Society Award
Godlier Walkley - Best Documentary
Human Rights Award - Best Documentary
NOBODY's CHILDREN
Penguin Award - Best Documentary
AFI Award - Best Documentary
Golden Award - New York Film and Television Festival - Best Documentary
Human Rights Award - Best television program
Australian Teachers and Media Award - Best Documentary
THE BLUE REVOLUTION
Golden Award New York Film and Television Festival - Best Documentary series 1990
SHEER GENIUS
Order of Australia Association Media Award
THE WET
Runner-up for Golden Tripod Award
TAKING CONTROL
The Sir William McKell Award Best Environmental Documentary 1987



DOCUMENTARY CREDITS: Sound Recordist

 

Our Street 3 x 60 min directed by Jenny Brockie for ABC Television.
The Top Floor 3 x 60 min directed by Bruce Belsham for ABC Television.
Beyond the Big House, 2 x 60 min directed by David Goldie for ABC Television.
Frontier 3 x 60 min directed by Bruce Belsham for ABC Television.
University 6 x 30 min directed by Simon Target for ABC Television.
Sex and The Single Suburb 1 x 60 min directed by Bruce Belsham for ABC Television.
Gods Earth 1 x 60 min directed by Paul Schneller for ABC Television.
The Bush Tucker Man series 1 and 3 directed by Ashley Smith for ABC Television.
So Help Me God 1 x 7 5min directed by Jenny Brockie for ABC Television.
The Burning Piano 1 x 90 min directed by Jim Sharman for ABC Television.
Cop it Sweet 1 x 70 min directed by Jenny Brockie for ABC Television.
Conceiving the Future 1 60 min directed by Tim Clark for BBC Television.
Sylvania Waters 12 x 30 min directed by Kate Woods and Brian Hill for BBC Television.
Power in the Pacific 4 x 60 min directed by Bruce Belsham for ABC Television and TV NZ.
Nobody’s Children 2 x 120 min directed by David Goldie for ABC Television.
The Blue Revolution 10 x 60 min directed by Tim Clark and Peter Butt for Discovery Channel.
.

Sydney sound recordist for location sound TV commercials Australia